Informacje dla rodziców - Fizjoterapia i Dietetyka - Jarosław Marchewka

FIZJOTERAPIA
ORTOTYKA
DIETETYKA
PSYCHOLOGIA
Title
Przejdź do treści

Informacje dla rodziców

WKŁADKI - ORTEZY > DZIECI
WKŁADKA JUNIOR I YOUTH FORMTHOTICS - INFORMACJE DLA RODZICÓW

DLACZEGO?
Stopy  dziecka nie są prostą miniaturą stopy dorosłego człowieka, jej rozwój  jest odmienny i unikalny. Czasami taka specyfika staje się przyczyną  zgłaszania przez dzieci dolegliwości bólowych stopy, podudzia, stawu kolanowego, biodra. Bieganie, skoki, aktywność fizyczna powoduje  obciążenie kończyn stale rosnącego dziecka, dając w efekcie dyskomfort i ból.
Taka sytuacja stała się podłożem powstania wkładki JUNIOR FORMTHOTICS SYSTEM.

CO TO JEST?
Junior  Formthotics jest specjalnym typem wkładki ortopedycznej, którą wkładamy  do buta dziecka. Podstawowy cel, który był źródłem powstania Junior  Formthotics, była możliwość uzyskania przez stopy dziecka jak najbardziej naturalnej pozycji w bucie.
Jest  to podstawowy czynnik warunkujący prawidłowy rozwój układu mięśniowo szkieletowego, wraz z prawidłową postawą ciała. Naszym celem było danie Waszemu Dziecku, skutecznej, delikatnej , dobrze tolerowanej indywidualnie modelowanej podpory stopy i całego ciała.

NATURALNE  PODŁOŻE
Każdy  z nas choć raz w życiu spacerował po plaży boso, pamiętamy  przyjemność  chodzenia, odciski naszych stóp w mokrym piasku. Wkładka Junior  Formthotics została stworzona do indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego stóp Twojego Dziecka.
Jest ona ściśle dopasowana do kształtu stopy. Odpowiada to odciskowi stopy na piasku, przeniesionego do buta dziecka.
Naturalny  sposób podparcia daje długoterminowe poczucie komfortu, zmniejsza  zmęczenie poprzez równomierne rozłożenie nacisku na całej powierzchni  podeszwowej stopy dziecka.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Formthotics  Junior został stworzony przez międzynarodowy zespół specjalistów dla  Foot Science International (Nowa Zelandia), który jest częścią SYSTEMU FORMTHOTICS i obejmuje diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę schorzeń narządu ruchu.
Wkładka jest termoplastyczna, modelowana pod  wpływem ciepłego  powietrza, wodoodporna, lekka, trwała, absorbująca wstrząsy, spełniając unikalną rolę w procesie leczenia i korygowania  wad, budowy i funkcji narządu ruchu. Jest bezpieczna i wygodna dla  dziecka.
Można ją myć w zimnej lub letniej wodzie z użyciem mydła lub detergentu.
Jeżeli dziecko odczuwa dyskomfort, należy ponownie podgrzać wkładkę i uformować.
Niekiedy mali pacjenci odczuwają nieznaczny dyskomfort kilka dni po założeniu wkładki, jest to proces adaptacji.

Posimy zabierać ze sobą na wizytę pełne obuwie.


KOCHAJCIE SWOJE DZIECI, KOCHAJCIE ICH STOPY !!!
Twoje  dziecko musi przejść przez całe swoje życie na własnych nogach. Szacuje  się że człowiek w czasie swego życia przechodzi czterokrotnie dookoła kuli ziemskiej.
Stopa dziecka jest kompleksowa strukturą złożoną z 26  kości, połączonych więzadłami, stawami, mięśniami, naczyniami krwionośnymi i nerwami. Należy tu podkreślić, że 52 kości obu stóp stanowią ¼ wszystkich kości całego ciała dziecka.
W chwili narodzin stopa niemowlęcia jest jeszcze nie w pełni ukształtowana, zbudowana z chrząstki. Dramatyczna zmiana budowy i funkcji stopy zachodzi od momentu kiedy dziecko zaczyna chodzić, biegać, skakać w betonowo-asfaltowym środowisku (twardym i nienaturalnym podłożu), które stworzył galopujący postęp cywilizacyjny.
Prawidłowe podparcie stopy jest bardzo ważne w każdym okresie życia, lecz nigdy bardziej niż w pierwszych początkowych latach wzrostu i rozwoju dziecka. Prawidłowe zaopatrzenie stopy pozwoli wychować zdrowe i proste dziecko oraz zapobiec powstaniu zmian chorobowych.

OBSERWACJA STÓP DZIECKA PRZEZ RODZICÓW
Dbanie o swoje stopy jest ważną sprawą w ciągu całego naszego życia.
Dbanie o stopy dziecka zapobiega pojawieniu się problemów zdrowotnych w przyszłości.
Pamiętajcie, że dzieci często same nie zgłaszają dolegliwości.
Wymaga to uważnej oceny rodziców.
Stopa  Waszego dziecka jest miękka i elastyczna, może być skręcana i ściskana bez jakiegokolwiek sprzeciwu i oporu z jego strony.

Prosimy Państwa o skorzystanie z naszych kilku podstawowych rad dotyczących oceny stopy, kończyny i sposobu chodu dziecka.


- OGLĄDAMY KSZTAŁT I BUDOWĘ STOPY, POSZUKUJEMY DEFORMACJI

- OGLĄDAMY BUTY DZIECKA, CZY PODESZWY NISZCZĄ SIĘ RÓWNOMIERNIE, JEŻELI NIE LUB NADMIERNIE
  TO JEST TO SYGNAŁ NIEPRAWIDŁOWOŚCI

- DZIECKO ZGŁASZA DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE, STÓP, KOLAN LUB CAŁEJ KOŃCZYNY

- DZIECKO BUDZI SIĘ W NOCY Z POWODU KURCZU ŁYDEK

- DZIECKO CHODZI NIEREGULARNIE, POTYKA SIĘ NA PROSTEJ DRODZE,
  STOPY SĄ STAWIANE DO ŚRODKA LUB NA ZEWNĄTRZ

- WYDAJE SIĘ, ŻE DZIECKO MA JEDNĄ Z KOŃCZYN KRÓTSZĄ

- WIDOCZNA JEST KOŚLAWOŚĆ PIĘT I KOLAN

- DZIECKO MA TRUDNOŚCI ZE STANIEM W JEDNYM MIEJSCU

- CZĘSTE UPADKI, TRUDNOŚCI Z BIEGANIEM, SZYBKIE ZMĘCZENIE, BRAK CHĘCI DO SPACEROWANIA

- BRAK CHECI DO UPRAWIANIA SPORTU, NP.: TRUDNOŚCI Z PRAWIDŁOWYM KOPNIĘCIEM PIŁKI

- DZIECKO  INFORMUJE CZĘSTO, ŻE MA CHŁODNE STOPY


JEŻELI  OBSERWUJESZ CHOĆ JEDEN Z OBJAWÓW WYŻEJ WYMIENIONYCH LUB MASZ  WĄTPLIWOŚCI, TO TWOJE DZIECKO WYMAGA DIAGNOZY I OCENY SPECJALISTYCZNEJ  ORAZ KOREKCJI ZAISTNIAŁYCH PROBLEMÓW.

JEDNYM Z NAJLEPSZYCH AKTUALNIE DOSTĘPNYCH ROZWIĄZAN TEGO TYPU SYTUACJI JEST:
SYSTEM DIAGNOSTYCZNO
– LECZNICZY FORMTHOTICS.
TERMOPLASTYCZNA WKŁADKA JUNIOR LUB YOUTH WRAZ Z KOMPLEKSOWĄ FIZJOTERAPIĄ I KONTROLĄ LEKARSKĄ, POMOŻE W ROZWIĄZANIU ZAISTNIAŁYCH ZMIAN FUNKCJI I BUDOWY STOPY.
Wróć do spisu treści